Sepet boş 
 

KÖS

Bakır madenden yapılmış, üstü deri ile gergin olarak kapatılmış, tennan ses çıkaran bir vurgu sazıdır. Aynı büyüklükte iki tanedir. İki büyük tokmakla çalınır. Köslerin üzerleri çoğunlukla deve derisiyle kaplanırdı. Dip kısmından itibaren gittikçe artan bir genişleme ile devam eder, ağız kısmında en geniş şeklini alır. Şeklen yarım lop yumurtaya benzer. Küçükleri at üzerinde daha büyükleri develerde, en büyükleri de filler üzerinde taşınır ve çalınırdı. Deve üzerinde taşınana "deve kösü", fil üzerinde taşınana "fil kösü" denirdi. Topkapı sarayı müzesiyle, Askeri müzede çeşitli köslerle fil kösü sergilenmektedir. Kösler sağ ve sol ellerle, birbirine eşit boyda iki tokmak ile çalınır. Mehterde nevbet halinde kösler ortada, yürüyüşlerde at sırtında taşınır, köszen de ata binerek öyle çalardı. Tarih boyunca kösler yalnız padişah mehterinde bulunurdu. Savaşlara çıkılırken, orduya sadrazam komuta edecekse adına "serdar-ı ekrem" denir ve onun mehterinde de kös vurulurdu.

Mehter Kös

Bizden Haberler

Mehter

Dünyanın en eski bandosu olan mehter tarihi, VII. yy. da yazılan ve Türk tarihinin en eski yazılı kaynağı olan Orhun yazıtlarına kadar uzanmaktadır. Mehter, ecdat kahramanlığının ve evrensel boyutlara ulaşmış anlayışının günümüzdeki görkemli bir anıtı ve dünya askeri tarihinin ilk bandosudur.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:
(+90) 212 613 57 24
(+90) 212 616 37 66
(+90) 532 421 92 64
Mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Adres: Topçular Mah. Gürbüzler Cad.
Avni Baba Çarşısı NO:29
Eyüp, İstanbul/Türkiye