Sepet boş 
 

Mehter Tarihine Giriş

Mehter dost, sevgi, birlik ve kahramanlık ocağıdır. Mehteri kendine has özellikleri ile korumak yaşatmak gelecek nesil'e bırakmak her Türk'ün görevidir. Mehter; mızıkacı, çadırcı, kavas gibi muhtelif manalarda kullanılmış bir tabirdir Mehter Farsça " MIHTER" kelimesinin Osmanlılarca ULU-BÜYÜK manasına gelen bir kelimesinden alınmıştır. Dilimizde bu kelimenin Arapçalaştırılmış şekillerinden " MEHTER" kullanılmaktadır.

Askeri bandoların atasıdır. Mehterhaneler, Osmanlı Devleti’nin kurulduğu 1289 yılından Yeniçeri Ocağı’nın lağvedildiği 1826 yılına kadar Osmanlı coğrafyasının her köşesinde teşkilatlandırılmıştır.

Revaçta olduğu ve ordunun ayrılmaz bir unsuru olarak kabul edildiği dönemlerde, padişah fermanları ile kollanıp gözetilen mehterin icra ettiği yüzlerce marş, türkü, ilahi, sanat müziğinden maalesef günümüze çok az eser kalmıştır.

Mehteran bünyesinde bulunan sazların her biri, savaş aletlerinden, unsurlarından birini temsil eder. Bu anlamda, kös; şahî topu, davullar; top seslerini, ziller; kılıç şakırtılarını, nakkareler; koşan atların nal seslerini, zurnalar; kişneyen atları, Cevgan; yiğit askerlerin nidalarını taşımaktadır. Mehteran nevbet vururken ‘tüyleri diken diken’ olan insanımız, Yemen Türküsü, Kırımdan Gelirim, Estergon Kal’ası, Plevne Marşı, Bağdat’ın Kapısını Genç Osman Açtı, Kıbrıs Marşı, Cezayir Marşı, Sivastopol Marşı gibi eserleri dinlerken parçalanmış Osmanlı’yı ve öz varlığından koparılmış vatan topraklarını hüzünle yâd etmektedir.

1950 yılı sonrasında ülkemizde kurulan mehterhanelerin çoğu maalesef olması gereken kaliteden çok uzak, temsil gücü zayıf durumdadır.

Müziğin bir mesaj olarak kullanılmasında ve insanımızın tarih şuuru ve dinamizm kazanmasında, binlerce yıllık kültürümüzün yeniden ihyasında etkin rolü olacağını düşünüyoruz.

 

 

 

Bizden Haberler

Mehter

Dünyanın en eski bandosu olan mehter tarihi, VII. yy. da yazılan ve Türk tarihinin en eski yazılı kaynağı olan Orhun yazıtlarına kadar uzanmaktadır. Mehter, ecdat kahramanlığının ve evrensel boyutlara ulaşmış anlayışının günümüzdeki görkemli bir anıtı ve dünya askeri tarihinin ilk bandosudur.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:
(+90) 212 613 57 24
(+90) 212 616 37 66
(+90) 532 421 92 64
Mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Adres: Topçular Mah. Gürbüzler Cad.
Avni Baba Çarşısı NO:29
Eyüp, İstanbul/Türkiye