Sepet boş 
 

Nevbet nizamı

mehterhane

Mehterde nevbet (konser) düzeni yarımdaire şeklindedir. Nekkarezenler oturur diğerleri ayakta dururlar. Kösler yarım dairenin  ortasındadır. Mehteran çalmağa başlamadan önce içoğlan başçavuşu ortaya gelerek: "Vakt-i sürûr-u  sefâ mehterbaşıağa hey…hey…" diye bağırır. Nevbette hazır bulunanlarla mehterin dikkati çekilmek üzere, nakkarezenler, süfyan usulüyle üç defa tempo tutarlar ve mehterbaşıağa mehterin önüne gelir:

"Merhaba ey mehteran!" diyerek sağ elini göğsüne koyup eğilerek hem dinleyicileri hem de mehteranı selamlar. Mehteran da hep birlikte, ellerini göğüsleri üzerine koyarak  eğiip hep bir ağızdan:

"Merhaba mehterbaşı!" diyerek selama karşılık verirler. Bundan sonra mehterbaşıağa:

"Has duuurr!" komutunu verir, mehteran çalmağa hazırlanır, sonra da "der fasl-ı" diyerek, çalınacak parçanın nağme ve adını söyler. Mesela: "der fasl-ı rast peşrevi"   gibi, daha sonra:

"Haydi ya Allah!" diyerek mehteri çalmaya geçirir. Her nevbet sonunda mehterbaşıağa tarafından padişaha dua etmek de adetti. Bu da "gülbank çekilerek" yerine getirilirdi.

 

 

 

Bizden Haberler

Mehter

Dünyanın en eski bandosu olan mehter tarihi, VII. yy. da yazılan ve Türk tarihinin en eski yazılı kaynağı olan Orhun yazıtlarına kadar uzanmaktadır. Mehter, ecdat kahramanlığının ve evrensel boyutlara ulaşmış anlayışının günümüzdeki görkemli bir anıtı ve dünya askeri tarihinin ilk bandosudur.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:
(+90) 212 613 57 24
(+90) 212 616 37 66
(+90) 532 421 92 64
Mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Adres: Topçular Mah. Gürbüzler Cad.
Avni Baba Çarşısı NO:29
Eyüp, İstanbul/Türkiye